Butona Bas ve Yarat

Modadan tıbba yarının dünyasını üçboyutlu yazıcılar şekillendirecek.

Roket motor aksamları. Çikolatadan heykelcikler. Fonksiyonel tıpkıbasım tabancalar. Hollanda’da kanal kıyısında bir ev. Tasarımcı ürünü güneş gözlükleri. İki kişilik enerjik bir araba. Biyonik kulak prototipi. Ya da pizza... Bir hafta geçmiyor ki hızla evrim geçiren üçboyutlu baskı teknolojisi inanılmaz bir şaheser daha ortaya çıkarmasın.

Uzay Yolu’ndan fırlamış izlenimi veren yeni baskı türü –izleyenler hatırlayacaktır, uzay aracının replikatörü her şeyi sentezleyebiliyordu– giderek bir gerçekliğe dönüşüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’nda üçboyutlu bir yazıcıyı deneyen NASA, uzun dönemli misyonlar sırasında yiyecek, alet ve yedek parça üretmekte kullanılıp kullanılamayacağı konusunda araştırmalarını sürdürüyor. Dünya’ya gelince, uzun vadeli iş planları yeniden değerlendiriliyor. Airbus, 2050’ye gelindiğinde uçakların üçboyutlu olarak basılan parçalardan inşa ediliyor olacağını öngörüyor. General Electrics (GE), jet motorlarına yakıt lülesi ucu yapmak için yazıcıları kullanmaya başladı bile. Üstelik bu işe ilgi duyanlar sadece dev holdingler değil.

Amsterdam'ın Buiksloter kanalı kıyısında bir evin baskısını yapan Hollandalı mimarlık şirketi DUS’un ortaklarından Hedwig Heinsman, “Hepimiz üçboyutlu baskının gelecekte büyük bir rol oynayacağını biliyoruz,” diyor.

Altı metrelik KamerMaker yazıcısı üç yıl boyunca duvarlar, pervazlar ve odalar yaratacak; malzemeler, tasarımlar, konseptler deneyecek. Heinsman, “Gün gelecek, ev planları iTunes’dan bir şey satın alınırmış gibi seçilip indirilecek, birkaç tıkla istenilen şekilde değiştirilecek, yazıcı arsaya getirilip ev inşa edilecek,” diye ekliyor.

Premier Exhibitions

Kral Tutankhamun’un gerçek boyutlu ayrıntılı bir kopyası, mumyanın tomograf

Robert Clark

NASA, seyyar bir yaşam destek sistemini denemek için, bazı yerleri üçboyutl

Robert Clark

Siyasi aktivist Cody Wilson, tek atışlık .38 kalibre Liberator tabancasını

Dus Architects

Üçboyutlu olarak basılan malzemelerle Amsterdam'da kanal kıyısında yapılaca

Robert Clark

Mimar Hans Vermeulen, üçboyutlu olarak basılan temel taşının üzerine çıkmış

Robert Clark

Cody Wilson'un üçboyutlu tabancasını basmasından sonra plastik silah tasarı

Robert Clark

Robert Clark

Robert Clark

Süngerimsi insan kemiğine benzeyecek şekilde tasarlanmış tek parça sandalye

Robert Clark

Siyah ışıkta parlayan “iskele” Harvard Üniversitesi’ndeki bir laboratuvarda

Robert Clark

Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar dünyanın en küçük lityum iyon pil

Robert Clark

Yüz modeli, kanser nedeniyle elmacık kemiğini, üst çenesi ve sağ gözünü kay

Robert Clark

Robert Clark

Eklemeli üretim –üçboyutlu baskının bir diğer adı– 30 yıl önce ortaya çıktı. Son dönemdeki ilgiyi yaratan ve gösterişli tahminlere esin kaynağı olan şeyse hızla seyreden gelişmeler. Ancak son derece sofistike ticari üçboyutlu yazıcılarda yapılabileceklerle ev tipi yazıcılarda yapılabilecekler arasında oldukça büyük ve olasılıkla kapatılması olanaksız bir uçurum var. Üçboyutlu yazıcı, aynen masaüstü yazıcı gibi çalışıyor. Ama mürekkep yerine, plastik, mum, reçine, ahşap, beton, altın, titanyum, karbon elyafı, çikolata ve hatta canlı doku ile “baskı” yapıyor. Üçboyutlu yazıcının püskürtücüleri sıvı, macun ya da toz halindeki malzemeyi kat kat döküyor. Bu maddelerin bazıları kendi kendine sertleşiyor, bazıları da sıcaklık ya da ışık yoluyla kaynaştırılıyor.

Geçmişten bu yana bir fabrika kurmanın yüksek maliyeti, niş ürünler geliştirmenin önünde daima engel olageldi. Oysa artık bir fikri ve parası olan herkes küçük ölçekli üretim işine girebilecek. Bilgisayarda tasarım yazılımı kullanarak objenin üçboyutlu çizimini oluşturduktan sonra gerisini üçboyutlu ticari baskı yapan bir şirkete bırakabilecek.

Ürünün özellikleri klavye kullanarak “değiştirilebilir” olduğu için bu teknoloji, sınırlı üretimler, prototipler ve tek örnekli üretimler için çok uygun. (Örneğin, James Bond filmlerinden Skyfall’un prodüktörleri, 1964 model bir Aston Martin DB5’i üçte bir ölçeğinde bastırıp, filmin can alıcı bir noktasında havaya uçurdular bile.)

Üçboyutlu yazıcı, objeleri parça parça inşa edip malzemeyi sadece gerekli yerlere koyuyor ve böylece, kalıp yoluyla yapılması olanaksız karmaşık geometrik ürünler de basabiliyor. Bu sayede de, genelde sağlamlıktan ödün vermeksizin, ağırlıkta oldukça büyük tasarruf sağlıyor. Ayrıca, GE titanyum yakıt lülesi ucunda olduğu gibi, normalde 20 parçadan oluşan ayrıntılı bir objeyi tek bir parça olarak üretebiliyor. Ve bu hassasiyet daha önce hiç yapılmamış şeyler üretmeyi olanaklı kılıyor. Harvard Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı, içinden kan damarları geçen canlı bir doku bastılar. Bu, gelecekte bir hastanın kendi hücrelerinden üretilen organ naklini mümkün kılma yolunda atılmış oldukça önemli bir adım. Araştırmayı yöneten Jennifer Lewis, “Üçboyutlu biyolojik baskının nihai hedefi bu,” diyor. “Ancak bu hedefe ulaşmaktan henüz yıllarca uzaktayız.”

Uzun süredir üçboyutlu baskıyla uğraşan Cornell Üniversitesi profesörlerinden Hod Lipson da, eklemeli üretimin geleneksel üretime oranla çok daha yavaş olduğunu ama bu durumun değişebileceğini belirtiyor: “Farklı malzemelerle baskı yapabilen, fonksiyonel parçalara ve aktif devre sistemlerine sahip objeler yaratan yazıcıların yanı sıra, yazıcı hızı, çözünürlük, baskı yapılacak malzeme çeşitleri de şu anda gelişim halinde.”

Ekibiyle birlikte Samuel Morse’un telgrafının benzerini basmışlar. Deneme için de, tarihe şapka çıkarıp Morse’un 1844’te hayretler içinde yazdığı mesajın aynısını yollamışlar: “Tanrı nelere kadir!”

Devamını National Geographic Türkiye'nin Aralık sayısında veya iPad Aralık 2014 edisyonunda bulabilirsiniz.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Premier Exhibitions

Kral Tutankhamun’un gerçek boyutlu ayrıntılı bir kopyası, mumyanın tomografisi kullanılarak şeffaf polimere basılmış ve sonra da kurumuş deriye benzetilmek üzere şekil verilip boyanmış.

Robert Clark

NASA, seyyar bir yaşam destek sistemini denemek için, bazı yerleri üçboyutlu basılmış kalıplardan yapılan bir uzay elbisesi simülatörü kullanıyor.

Dus Architects

Üçboyutlu olarak basılan malzemelerle Amsterdam'da kanal kıyısında yapılacak bir ev böyle gözükecek (sanatçı yorumu).

Robert Clark

Mimar Hans Vermeulen, üçboyutlu olarak basılan temel taşının üzerine çıkmış. On üç odalı bir evi inşa etmek için gerekli bloklar, yüzde 80 bitkisel yağ kullanılarak bu iş için özel olarak yapılmış bir biyoplastik bileşenden basılacak. Üç yıllık proje kapsamında, banyolar için mermer tozu da dahil olmak üzere farklı baskı malzemeleri denenecek.

Robert Clark

Siyasi aktivist Cody Wilson, tek atışlık .38 kalibre Liberator tabancasını 2013'te tüm dünyada ses getirecek bir başarıyla ateşleyerek güvenlik güçlerini tedirgin etti. Ancak üçboyutlu basılan bu silahlar bazen başarısız oluyor. Daha sonra plastik silah tasarımları deneyen başkaları da oldu ve hatta bir şirket .45 kalibre Browning Model 1911'in çalışan bir metal kopyasını bastı.

Robert Clark

Cody Wilson'un üçboyutlu tabancasını basmasından sonra plastik silah tasarımları deneyen başkaları da oldu ve hatta bir şirket .45 kalibre Browning Model 1911’in çalışan bir metal kopyasını bastı.

Robert Clark

Süngerimsi insan kemiğine benzeyecek şekilde tasarlanmış tek parça sandalye, epoksiden basılmış.

Robert Clark

Robert Clark

Robert Clark

Robert Clark

Robert Clark

Model Devon Windsor, Paris’te, Cité de la Mode et du Design’daki Hazırgiyim defilesinde podyuma çıkmaya hazırlanıyor. Bir moda tasarımcısı ve mühendis işbirliğinde gerçekleştirilen elbise, üçboyutlu yazıcıda üretilmiş. [Tasarımcı: Iris Van Herpen, Mühendis: Julia Koerner]

Robert Clark

Yüz modeli, kanser nedeniyle elmacık kemiğini, üst çenesi ve sağ gözünü kaybeden bir hastanın yüzünün gerisindeki titanyum plakayı gösteriyor. İmplant, yüzün sağlıklı tarafının dijital taramaları ve üçboyutlu yazıcı kullanılarak yapılmış.

Robert Clark

Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar dünyanın en küçük lityum iyon pilini yapmışlar. Bir milimetrelik pil, tıbbi implantlarda kullanılabilecek.

Robert Clark

Siyah ışıkta parlayan “iskele” Harvard Üniversitesi’ndeki bir laboratuvarda üretilmiş. Aynı laboratuvar, biyolojik mürekkep kullanarak kan damarları olan canlı bir dokuyu üçboyutlu basmak için de benzer bir yöntem kullanmış. Araştırmacılar bu uygulamanın uyuşturucu tarama, yenileme ve en nihayetinde de organ nakli için basılabilir dokular elde etmekte kullanılacağını ümit ediyor.