Fas'ın Maymunları

Bir şebek, Orta Atlas Dağları’nda karlar içinde ilerliyor. Berberi şebeği Sahra’nın kuzeyinde varlık gösteren yegâne Afrika maymunu ve aynı zamanda soğuk iklimde yaşayan az sayıdaki maymun türünden biri.

Neşeli ama melankolik, öfkeli ama utangaç, seviliyor ama tehdit altında. Uç noktalardaki bu özellikleri Berberi şebeğini daha da çekici kılıyor.

Berberi şebeği sıra dışı özellikleri olan bir maymun. Afrika kıtasının Sahra–üstü kesiminde yaşayan tek primat ve Asya dışında yaşayan yegâne şebek. Eskiden Doğu Asya’dan Kuzeybatı Afrika’ya kadar yayılım gösteren farklı bazı şebek türleri vardı. Ama sadece Berberi şebeği ekolojik değişimlere uyum sağladı ve Afrika’da varlığını sürdürmeyi başarabildi.

Dikkat çekmesinin yegâne nedeni yaşadığı coğrafya değil. 2–3 yaşlarında bir çocuk ebatlarındaki gür kızıl postlu ve zeki bakışlı bu kuyruksuz şebek, sadece bugün değil, geçmiş yıllarda da buradan geçen gezginlerin ilgi gösterdiği –ve tutsak aldığı– bir hayvan. Pompei’nin küllerinde, antik Mısır’dan kalma bir katakompta ve bir zamanlar Tunç Devri Ulster krallarının hüküm sürdüğü İrlanda tepelerinde şebek iskeletlerinin kalıntılarına rastlandı.

Francisco Mingorance

Mingorance bu genç şebeğe “Düşünen Adam” adını vermiş. “Beni hayretle incel

Francisco Mingorance

Kocaman bir esneme keskin dişleri ortaya çıkarmış. Ama Berberi şebekleri ka

Francisco Mingorance

Kasım ayında meydana gelen bir kar fırtınası sırasında dominant erkek (sağd

Francisco Mingorance

Yavru, anne ve büyük kardeş birbirlerine sokulmuş. Berberi şebeği ticareti

Francisco Mingorance

Akçaağaç, oyuncu şebeğe kusursuz bir salıncak olmuş. Yasadışı ağaç kesimler

Francisco Mingorance

Bir şebek, Orta Atlas Dağları’nda karlar içinde ilerliyor. Berberi şebeği S

Günümüzde yaşam alanı Fas ve Cezayir’deki parçalanmış orman alanlarıyla sınırlı. Cebelitarık’ta da yarı yabanıl bir nüfus var. Ve ne yazık ki hâlâ turistleri cezbediyor. Doğa korumacıların tahminlerine göre –büyüyen Avrupa evcil hayvan ticareti nedeniyle– her yıl kaçakçılar tarafından Fas dışına çıkarılan yavru sayısı 300 civarında. Nesli tükenmekte olan bu türün günümüzdeki nüfusu 6 bin kadar. Ve bunların 4–5 bini de Fas’ta yaşıyor.

Fotoğrafçı Francisco Mingorance, en büyük popülasyonlardan birinin yaşadığı Orta Atlas Dağları’nın tepelerinde Macaca sylvanus fotoğraflamaya bir yılını verdi. “Yavrularına yaklaşımları sevgi dolu,” diyor. “Bir anne ölü yavrusunu dört gün boyunca kucağında taşıdı. Bu, beni derinden etkileyen anlardan biriydi.”

2008’de başlatılan ve halen süren Berberi Şebeği Projesi araştırmasının lideri Bonaventura Majolo, çoğu primatın aksine Berberi şebeklerinde yavruların genelde erkeklerin gözetiminde olduğunu söylüyor. Diğer erkeklerle dostça ilişkiler kurmak için yavruları kullanıyorlar. Majolo bunu “sandviç iletişim” olarak adlandırıyor. Erkeklerden biri kendisiyle diğer erkek arasına yavruyu koyuyor. Yetişkinler arada bir birbirlerine bakım yaparken bir taraftan da bu yavruyla ilgileniyorlar.

Erkekler yavruları korumak için tehlikelere de göğüs geriyor. Berberi Şebeği Farkındalık ve Koruma’dan Siân Waters, “Bazıları insanlardan gerçekten çok korkuyor,” diyor. Ama meslektaşlarıyla birlikte kaybolan veya çalınan bir yavruyu geri götürdüklerinde, erkeklerin kendilerine birkaç metreye kadar yaklaştığını söylüyor. “Bir yavru görünce öyle heyecanlanıyorlar ki korkuları yok olup gidiyor.”

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Francisco Mingorance

Berberi şebeği sürünün diğer genç üyeleriyle oynadıktan sonra bir şeyler atıştırmak için mola vermiş. Şebekler tohum, ot, taze yaprak, orman meyveleri ve hatta un kurdu ve sürüngenler dahil olmak üzere hemen her şeyi yiyor.

Francisco Mingorance

Mingorance bu genç şebeğe “Düşünen Adam” adını vermiş. “Beni hayretle inceledi.”

Francisco Mingorance

Kasım ayında meydana gelen bir kar fırtınası sırasında dominant erkek (sağda), üzerinde oturduğu meşe ağacından kopardığı meşe palamudunu kemiriyor. Genç arkadaşı ise kar yemeği tercih ediyor. Berberi şebekleri fırtınalı havalarda ağaçlara tırmanıyor.

Francisco Mingorance

Akçaağaç, oyuncu şebeğe kusursuz bir salıncak olmuş. Yasadışı ağaç kesimleri nesli tükenmekte olan maymunların yaşadığı ormanları tehdit ediyor. Aşırı otlatma ise bölgenin gıda açısından zengin çalı örtüsüne zarar veriyor.

Francisco Mingorance

Yavru, anne ve büyük kardeş birbirlerine sokulmuş. Berberi şebeği ticareti yasalara aykırı olsa da kaçak avcılar Avrupa’da satılmak üzere yavru yakalamayı sürdürüyor. Öte yandan, turistlerin şebek fotoğrafı çekme şansını es geçmediği pazarlarda da satıcılar tarafından sergileniyorlar.

Francisco Mingorance

Kocaman bir esneme keskin dişleri ortaya çıkarmış. Ama Berberi şebekleri kavga sırasında dişlerini pek kullanmıyor. Hayvanbilimci Siân Waters, “Aralarından birinin zarar göreceği bir durum oluşmasını istemiyorlar,” diyor.