Putin'in Partisi

Rusya açısından Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak küresel bir güç olarak yeniden doğuşunun kanıtı olabilir. Ancak İslamcı militanların hedefi olan ve bir soykırıma sahne olduğu tartışmalarıyla gündeme gelen sayfiye kenti Soçi, kutlamaları düzenlemek için sürpriz bir seçim.

Valery İnozemtsev dağdaki patika yolda tırmanırken balçık haline gelmiş inşaat çamurunun içinden geçiyor. Bir Olimpiyat yatakhanesinin, Moskovalı bürokratlardan birine ait kocaman bir daçanın, çakıl taşıyan kamyonların yanından ilerliyor. Eskiden bu sayılanların hiçbiri burada değildi. İnozemtsev, Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde, bir zamanların sakin Krasnaya Polyana Köyü'nde yaşıyor. Üstelik yarım yüzyılı aşkın bir süredir, yani Kremlin'in acil ilgisine maruz kalmasından çok önceki dönemlerden beri. "Burası Sovyetler Birliği'nin en güzel yeriydi," diyor. "Bakir doğa... Ama şimdi..." Üzüntüyle susuyor.

İnozemtsev (73) dağın tepesine doğru uzun, dinamik adımlarla yürümeye devam ediyor. Kestane korusuna ulaşınca duruyor. Gür beyaz bıyığını iki parmağıyla sıvazlıyor. Ve yamacın aşağılarında Krasnaya Polyana'yı delik deşik eden, onu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görkemli devlet başarısı olarak şekillendiren vinçleri, inşaat işçilerini gösteriyor. "Bazen bir depremin gelip de tüm bunları yok ettiğini hayal ediyorum," diyor. Olimpiyatlar, dağların pusu arasından süzülüp, bir zamanların güçlü imparatorluğunun güney kesimlerine ulaşmak üzere.

Rusya artık bir imparatorluk değil. Ama diğer tüm büyük ve kalabalık uluslar gibi halen bir imparatorluk olma sancısı çekiyor. Arzularına mecra bulmak zorunda ve Şubat ayında iki hafta boyunca bu şansı yakalayacak. Kış Olimpiyatları, Rus iradesinin gücü sayesinde sürpriz bir yerde gerçekleşecek. Soçi Kış Olimpiyatları, Gürcistan ile kısa bir süre önce yaşanan savaşın arka bahçesinde, insanların bir halkın (Çerkesler) soykırıma uğradığını öne sürdüğü yerde, (Dağıstan, Çeçenistan, İnguşetya ve Kabardey-Balkar'daki) İslamcı ayaklanmanın erişim alanında gerçekleşecek. Devlet, bazılarının bozma ihtimalinden hareketle, huzur ortamını korumak üzere korku uyandıran bir milis gücünü, Rus Kazaklarını, yeniden harekete geçirdi. Ortalıkta suistimal iddiaları dolaşıyor. Havanın sıcak olması yarışlar için gerekli kar yağışını tehlikeye sokuyor. Eylemciler Rus parlamentosu tarafından yürürlüğe koyulan eşcinsel karşıtı yasayı boykot çağrısı yapıyor. Ve tüm bu sayılanlara yanıt olarak Putin, Kış Olimpiyatları sırasında Soçi'de protesto ve yürüyüş yapılmasını yasaklamış durumda.

Thomas Dworzak

Genç kadın, Rusya'nın diğer bölgelerinden gelen, iliklerine kadar üşümüş tu

Thomas Dworzak

Şubat 2013'te Rus güvenlik güçleri Olimpiyat stadyumu inşaat alanında devri

Thomas Dworzak

Rosa Khutor Dağ Köyü, Rusya'ya Kış Olimpiyatları adaylığını kazanması için

Thomas Dworzak

Rus atletler açık hava ekranında 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış tören

Thomas Dworzak

Sıklıkla bölgede kayak yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Adler'dek

Thomas Dworzak

2002'deki bir helikopter kazasında ölen Rus sınır bekçilerine ait bir anıt

Thomas Dworzak

Soçi'nin kuzeyinde yapılan bir festivalde miraslarını kutlayan Çerkesler. A

Thomas Dworzak

Annesi Alla Pugaçeva da kendisi gibi bir diva olan ülkenin en ünlü şarkıcı

Thomas Dworzak

Çerkesler, 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu tarafından yapılan acımasız bir a

Thomas Dworzak

Soçi'de ve imparatorluk Rusyası'nı korumak amacıyla kurulan tarihi üs Krasn

Thomas Dworzak

Soçi'nin doğusunda, militanların yerel güvenlik güçlerine saldırdığı Kabard

Thomas Dworzak

Rusya, Stavropol'daki Yermolov Harp Okulunda erkek ve kız çocukları askeri

Thomas Dworzak

Karadeniz kıyısı görece yumuşak havası nedeniyle elit bir gençlik kampı içi

Thomas Dworzak

Ayrılıkçı Abhazya bölgesinde çocuklar oyuna ara vererek arabanın geçişini i

Thomas Dworzak

Şubat aylarında dağlık kesimlerde hava sıcaklıklarının gün ortasında 4 dere

Thomas Dworzak

Krasnaya Polyana, dağlık bölgelerdeki Olimpiyat alanlarının inşaatında çalı

Karadeniz sahilindeki tatil kasabası Soçi, kuzey kışlarının olumsuz etkilerini azaltmak için inşa edilen senatoryumlarıyla Çar II. Nikolay döneminde varlıklı insanların, izleyen dönemde de Sovyet liderlerinin ve komünist işçilerin gözdesi olmuştu. Şimdilerde bu yapılar harap halde. Rusya'nın az sayıdaki yarı tropikal kentlerinden birinde Slav palmiyelerinin yaprakları artık daha taşralı müşteriler için esintiler yaratıyor. Kış Olimpiyatları'nın ev sahibi Soçi ama karşılaşmalar farklı yerlerde düzenlenecek. Paten yarışları sahilden 27 kilometre güneyde, Adler'de gerçekleştirilecek. Kayak müsabakaları ise, 47 kilometre doğuda, Kafkas sıradağlarında yer alan Krasnaya Polyana'da.

Oyunlar için gerekli etkinlik alanlarının hemen hepsi sıfırdan inşa edildi: Adler'deki buz pateni sahaları, Krasnaya Polyana'nın kayak parkuru, hepsi birbirinin aynı olimpiyat köyleri, bağlantıyı sağlayan demiryolu ve altyapı. Resmi rakamlara göre maliyet halihazırda 50 milyar dolar ve bu miktar, büyük olasılıkla gerçek rakamın altında. Yine de Soçi Kış Olimpiyatları'nın faturası önceki olimpiyatların tamamından çok daha yüksek. Milyarlarca doların akıtıldığı bu proje şimdiye kadar tasarlanmış en düşük bütçeli iş planı değil. Ama zaten bu da bir iş değil.

Aslında bir spor meselesi de değil. Etkinlik, birçok Rus'un, ülkelerini hezimetten kurtarmak için tanrı tarafından gönderildiğine inandığı lider Putin'in başarılarının bir toplamı olmayı amaçlıyor. Ve Kış Olimpiyatları'nın Putin'in kafasında tohumlarının atıldığı dönem, on yıl öncesine rastlıyor.

Devamını National Geographic Türkiye'nin Ocak 2014 sayısında veya iPad Ocak 2014 edisyonunda okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz

Toplam Yorum: 0

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Thomas Dworzak

Rus atletler açık hava ekranında 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılış törenini izliyor. Putin, Soçi'nin yeniden doğan bir Rusya'yı vitrine çıkaracağını umuyor.

Thomas Dworzak

Rosa Khutor Dağ Köyü, Rusya'ya Kış Olimpiyatları adaylığını kazanması için destek olmak amacıyla inşa edildi. Soçi Kış Olimpiyatları, 50 milyar doları aşan bütçesiyle günümüze dek yapılmış en pahalı örnek olacak.

Thomas Dworzak

Sıklıkla bölgede kayak yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Adler'deki yeni olimpiyat paten sahasında düzenlenen bir artistik buz pateni yarışmasını izliyor.

Thomas Dworzak

Genç kadın, Rusya'nın diğer bölgelerinden gelen, iliklerine kadar üşümüş turistlerin geçmiş dönemlerden bu yana favori uğrak mekânı olan Soçi'deki bir gece kulübünde köpükler içinde eğleniyor.

Thomas Dworzak

Şubat 2013'te Rus güvenlik güçleri Olimpiyat stadyumu inşaat alanında devriye geziyor. Arkada Kafkas Dağları yükseliyor.

Thomas Dworzak

2002'deki bir helikopter kazasında ölen Rus sınır bekçilerine ait bir anıt daha yakın zamanda yaşanan bir çatışmanın anısını yaşatıyor: Çeçen Savaşı.

Thomas Dworzak

Çerkesler, 19. yüzyılda Rus İmparatorluğu tarafından yapılan acımasız bir askeri harekâta maruz kalan atalarının Kafkaslar'daki topraklarını ziyaret ediyor.

Thomas Dworzak

Soçi'nin kuzeyinde yapılan bir festivalde miraslarını kutlayan Çerkesler. Ataları, 150 yıl önce Rus askerleri tarafından sınır dışı edilerek Osmanlı İmparatorluğu'na gönderilmişti.

Thomas Dworzak

Annesi Alla Pugaçeva da kendisi gibi bir diva olan ülkenin en ünlü şarkıcı ve oyuncularından Kristina Orbakaite bir konserden limuzinle ayrılırken hayranları bir anlığına da olsa sanatçıyı görmeye çalışıyor.

Thomas Dworzak

Rusya, Stavropol'daki Yermolov Harp Okulunda erkek ve kız çocukları askeri eğitim alıyor. Bazıları, eski devirlerde Rusya İmparatorluğu'nun hücum kıtalarını oluşturan Kazakların yeni kuşaklarına katılacak.

Thomas Dworzak

Soçi'nin doğusunda, militanların yerel güvenlik güçlerine saldırdığı Kabardey-Balkar'ın Nalçik bölgesinde Müslümanlar büyük bir camide verilen vaazı dinliyor.

Thomas Dworzak

Soçi'de ve imparatorluk Rusyası'nı korumak amacıyla kurulan tarihi üs Krasnodar'da otoriteler güvenliği sağlamak amacıyla Rus Kazaklarını geri getirdiler.

Thomas Dworzak

Ayrılıkçı Abhazya bölgesinde çocuklar oyuna ara vererek arabanın geçişini izliyor. Rusya'nın tanıdığı ancak birçok ülke tarafından Gürcistan'ın bir parçası olarak kabul edilen Abhazya'nın, olimpiyat alanlarının bulunduğu bölgeye sınırı var.

Thomas Dworzak

Karadeniz kıyısı görece yumuşak havası nedeniyle elit bir gençlik kampı için kusursuz bir mekân oluşturuyor.

Thomas Dworzak

Şubat aylarında dağlık kesimlerde hava sıcaklıklarının gün ortasında 4 dereceye kadar çıkıyor olması, Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmak için seçilen yer konusunda bazı sorular gündeme getiriyor. Rusya hazırlıklar kapsamında dev bir kar üretme sistemi inşa etti.

Thomas Dworzak

Krasnaya Polyana, dağlık bölgelerdeki Olimpiyat alanlarının inşaatında çalışan otobüse doluşmuş bu Özbeklerin de içinde yer aldığı 20 bin göçmen işçi tarafından değiştirildi. İşçilere karşı maaş ödememe de dahil, çok sayıda suistimal olayı gündeme geldi.

Thomas Dworzak

Göçmen işçi, kayak ve kızak yarışmalarının yapılacağı Krasnaya Polyana yolu üzerindeki tren istasyonunun inşaat alanı civarındaki donmuş su birikintileri arasında yürüyor. Soçi Olimpiyatları etkinlik alanlarının hemen hepsi sıfırdan inşa edildi.